FLORA I FAUNA
Biljni i životinjski svijet je doista jedinstven. Bioraznolikost vuče korijene još iz razdoblja kada je Novi Zeland bio dio Gondvane. Endemična vegetacija na Novom Zelandu je uz golema drveća kauri i drvo pohutukawa, vrsta trave tussock u podalpskim područjima. Na Sjevernom otoku prirodnu vegetaciju čine suptropska zimzelena šuma s papratima i povijušama. Zapadna strana Južnog otoka prekrivena je crnogoričnom i bukovom šumom, dok je istočna stepa zbog sušnosti pretvorena u kultivirane pašnjačke površine. Šume prekrivaju 28% države, a livade i pašnjaci čak 51%. Nažalost, europski je doseljenik na mnogim mjestima uvelike izmijenio prvobitno lice zemlje. Bezobzirno je posjekao bujne vlažne šume, spalio ih i zemljište kultivirao.
Pohutukawa drvo
Prije nego li je bijeli čovjek došao, 80% zemlje je bilo pošumljeno. Na većinu nasilno stvorenih pašnjaka, bijeli čovjek danas tjera svoju stoku na pašu. Milijuni ovaca pasu posvuda gdje je nekada bila bujna prašuma. U preostale nedirnute krajeve prenesene su divlje životinje iz svih krajeva svijeta: jeleni iz Škotske, divokoze iz Austrije, guske iz Kanade, labudovi iz Australije i brojne sitne ptice iz Europe te mačke. Posljedice toga su katastrofalne: naseljene životinje su se brzo razmnožile i potisnule domicilne životinjske vrste. Danas je na Novom Zelandu ugroženo čak 72 vrste ptica. Novi Zeland spada u skupinu od pet država sa najvećim brojem ugroženih životinjskih vrsta.
Kiwi
Do prije tri godine se smatralo da osim tri vrste šišmiša na Novom Zelandu nije bilo sisavaca, ali su nađene kosti jedne vrste štakora koji su došli sa Maorima. U velikim pošumljenim dijelovima zemlje su živjeli između ostalih: velika ptica moa (izumrla), 4 vrste ptice neletačice kiwi, zemna papiga kakapo i gušterica takaheliska. Živjelo je nešto reptila i nekoliko vrsta primitivnih žaba. Zmije ne žive na Novom Zelandu i ima samo jedna vrsta pauka – katipo koji je također ugrožen i zaštićen. Novi Zeland je vodeća zemlja u svijetu po zaštiti biljnih i životinjskih vrsta. Više od 7% površine je pod nekim vidom zaštite i postoji više od dvadeset različitih nacionalnih parkova i ostalih zaštićenih prostora.
Zemna papiga kakapo